piątek, 22 lipca 2011

Pizza - najważniejsze informacje...(historia, autor: Paweł Bręczewski)

Pizza - najważniejsze informacje...

Autorem artykułu jest Paweł Bręczewski


Dziś pizza jest jedną z bardziej znanych potraw. Nawiązując do historii, jaka dotyczy pizzy, pewne jest, że prawo do nazywania się twórcami pizzy mają kultury śródziemnomorskie. To w tamtym rejonie historia osadza powstanie pizzy.
Jeżeli chodzi o pochodzenie słowa pizza to prawdopodobnie wywodzi się od łacińskiego picea - słowa, którego Rzymianie używali do określania bochenka chleba w piecu. Obecną formę pizza przyjęto w epoce renesansu w centralnych Włoszech, gdyż biedni chłopi używając minimum składników (pszenicy, mąki, oliwy z oliwek, słoniny, sera, naturalnych przypraw) wypiekali chlebowe placki dekorowane serem. Europejczycy wprowadzili pomidory, które początkowo zostały uznawane za trujące. Dzisiaj pomidory są jednym z podstawowych składników na pizzę.
W XVII i XVIII wieku stolicą najlepszej pizzy we Włoszech stał się Neapol. 100 lat później pizza stała się popularnym fast foodem. Początkowo uliczni sprzedawcy chodzili po ulicach zachęcając klientów do kupienia pizzy. Ta uliczna sprzedaż spopularyzowała pizzę i doprowadziła do otwarcia pierwszej pizzerii. W 1830 roku w Neapolu, powstała prawdziwa pizzeria "Antica Pizzeria Porta`Alba" i do dziś istnieje. To najstarsze miejsce w którym można zjeść pizzę na miejscu.
Pizza dzisiaj znany wygląd zyskała w roku 1889, kiedy to za sprawą neapolitańskiego kucharza zostaje posypana serem Mozzarella. Ma to miejsce na okoliczność przyjazdu do Neapolu królowej Małgorzaty. Stąd też bierze swoją nazwę najbardziej znany na świecie rodzaj pizzy - Margherita.
Rekordowa - największa pizza była przygotowana w Johannesburgu w Południowej Afryce. Według Księgi Rekordów Guinnessa pizza miała 37,4 metra średnicy i przygotowana została z 0,5 tony mąki, 800 kg sera i 900 kg pomidorów. Rekord zanotowano 8 grudnia 1990 roku.
W Feltham pod Londynem ustanowiono rekord na najdłuższą dostawę pizzy został osiągnięty przez Lucy Clough z Pizzerii Domino. Pizza supreme została upieczona 17 listopada 2004 i podróżowała przez dystans 10.532 mil, docierając pod adres zamówienia na ulicy Ramsey 30, w amerykańskim Melbourne, 19 listopada 2004. Rekord ten znajduje się w Światowej Księdze Rekordów Guinnessa z roku 2006.
Okrzyknięta najbardziej ekstrawagancką pizzą świata jest dostępna w nowojorskiej restauracji Nino's Bellissima. Jej dodatki to: sześć rodzajów kawioru, dymka, świeży homar i creme freche. To 12-calowe ciasto nosi nazwę „Luksusowej Pizzy" i kosztuje 1.000 dolarów (125 dolarów za kawałek).

---
Najlepsza pizza nocą w Poznaniu

Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/

czwartek, 21 lipca 2011

Rodzaje oliwy z oliwek (autor: kornpp)

Rodzaje oliwy z oliwek

Autorem artykułu jest kornpp


Rocznie na świecie produkuje się około 2 miliony ton oliwy z oliwek. Największym producentem oraz eksporterem płynnego złota jest Hiszpania, wytwarzająca ok. 30% światowej produkcji. Większość gatunków drzew oliwnych rośnie na południu kraju, w Andaluzji, która nazywana jest stolicą oliwy z oliwek.
Konsumenci często zastanawiają się, jak wybrać oliwę dobrej jakości i czym się różnią poszczególne jej rodzaje. Na jakość oliwy wpływa wiele czynników, takich jak uprawa i rodzaj oliwek, warunki klimatyczne, sposób tłoczenia, a nawet środek transportu. Poza tym ważna jest zawartość wolnych kwasów tłuszczowych- im mniej ich w oliwie, tym lepsza jest jej jakość.
Oliwa z oliwek występuje w kilku rodzajach:
Extra Virgen - to w 100% sok z oliwek uzyskany z pierwszego tłoczenia świeżych oliwek, bez dodatku substancji chemicznych. Może występować w postaci filtrowanej lub niefiltrowanej, z charakterystycznym osadem, który nie ma wpływu na jakość. Jej walory smakowe oraz zapachowe zależą od gatunku oliwek. Kwasowość takiej oliwy nie powinna być wyższa niż 0,8 g na 100g.
Virgen - to również oliwa z pierwszego tłoczenia, której kwasowość nie powinna przekraczać 2g. Najczęściej używa się tego typu oliwy do wzbogacenia oliwy rafinowanej.
Lamparte- oliwa z pierwszego tłoczenia, stosowana do celów technicznych lub rafinacji, nie nadająca się do bezpośredniego spożycia.
Rafinowana (oczyszczana) oliwa z oliwek - uzyskiwana dzięki procesowi rafinacji oliwy, której właściwości nie pozwalają na zakwalifikowanie jej jako Extra Virgen. Nie ma zapachu ani smaku, dlatego dodaje się do niej trochę oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.
Oliwa z wytłoczyn z oliwek - oliwa najniższej kategorii, powstała przez zmieszanie oczyszczonej oliwy z wytłoczyn oliwnych (czyli masy pozostałej po tłoczeniu oliwek) i oliwy z pierwszego tłoczenia, z dodatkiem substancji chemicznych.

Oliwa z oliwek to podstawa diety śródziemnomorskiej. Doskonale nadaje się nie tylko do sałatek, ale również jako tłuszcz do smażenia i pieczenia.

---
(c) Agencja Promocji Regionu Andaluzja

Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/

Papilotki (papierowe foremki do babeczek)

 Papilotki

Autorem artykułu jest Dariusz Krajszewski


Jest to artykuł o pieczeniu i wykorzystaniu papierowych formek do babeczek i muffinów. Kierowany jest do osób lubiących piec ciasta w domu dla siebie i gości.
Artykuł ten wbrew pozorom nie  dotyczy robienia papilotów we włosach. Otóż chodzi o całkiem inny rodzaj papilotek i chcielibyśmy Państwu przedstawić kilka sposobów jak wykorzystać takie papilotki przy pieczeniu babeczek, ale może najpierw napiszemy czym dokładnie one są, ponieważ prawdopodobnie nie wszyscy wiedzą o co chodzi – papilotki to  wykonane ze specjalnego  papieru foremki służące do zdobienia babeczek i ciastek.
Zapewne każdy kojarzy babeczki i inne podobne ciastka w takich papierowych foremeczkach – to są właśnie owe papilotki. Wprawdzie nie mają one żadnego wpływ na samą babeczkę, czy ciastko – ale dają efekt wizualny – pamiętajmy, że oczy również "jedzą". Więc podświadomie efekt wizualny w jakimś chociażby niewielkim stopniu wpływa na nasze odczucia smakowe. Oczywiście nie tak jak sam smak czy zapach, ale jednak podobno  jakiś wpływ ma. Poza tym chronią one przed kruszeniem.
Papilotki praktycznie można zakupić w każdym specjalistycznym sklepie cukierniczym, czasem są też w supermarketch, ale najłatwiej i najwygodniej zamówić je sobie poprzez internet. Przyślą nam od razu do domu, a wiele to nie kosztuje. Pomysłów na wykorzystanie papilotek jest wiele, możemy upiec prześliczne babeczki które umieścimy w papilotkach. Dobrze nadają się także kruche ciasteczka i tak zwane muffiny i muffinki – są to okrągłe ciastka w kształcie babeczek z różnymi dodatkami, najczęściej słodkimi (np. z rodzynkami, czekoladą, bakaliami, owocami, a nawet orzechami), czasem stosuje się też dodatki wytrawne. Muffiny znacznie lepiej się prezentują gdy są opatrzone w papilotki i znacznie wygodniej się je je. Z resztą większość przepisów podaje, że robiąc muffiny należy je wkładać w papilotki – to po prostu taki rodzaj ciastek. Tak samo jak papilotki na babeczkach.

Jeżeli szukacie  Państwo przepisów na takie muffiny, bądź babeczki to można je najcześciej znaleźć w sieci w serwisach z przepisami oraz portalach dla kobiet, a także serwisach publikującychc porady dla kobiet . Prawie każdy populraniejszy  portal dla kobiet publikuje tego typu przepisy kulinarne. Można także przejrzeć serwisy publikujące porady dla kobiet ponieważ często publikowane są tam porady dotyczące pieczenia i gotowania.
---
Pozdrawiam
Darek


Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/

wtorek, 19 lipca 2011

Ze starego zeszytu: 19. Placuszki z sera

Składniki:
- 50 dag sera twarogowego
- 15 dag maki pszennej
-  3 dag maki ziemniaczanej
- 2 jaja
- tłuszcz do smażenia

Ubić pianę z białek. Ser rozetrzeć starannie w misce i stale mieszając - wbić żółtka. Wsypać mąkę ziemniaczaną i pszenną. Wymieszać ze sztywną pianą z białek. Smażyć małe placuszki.

Smacznego!

poniedziałek, 18 lipca 2011

Ze starego zeszytu: 18. Czerwona kapusta duszona (pani Ewa A.)

Składniki:
- 1/2 główki czerwonej kapusty
- 1 średnia cebula
- ok. 5 ziaren ziela angielskiego
- 2 goździki
- cukier, sól i kwasek cytrynowy lub sok z cytryny
- olej lub oliwa
- 1 łyżeczka kminku
- 2 kwaśne jabłka (winne)

Cebulę udusić na oleju, dodać kapustę i korzenie. Dusić dosyć długo. W trakcie duszenia dodać sparzony kminek, doprawić solą, cukrem i cytryną na słodko-kwaśno. Pod koniec dodać jabłka starte na grubej tarce.

Smacznego!

środa, 13 lipca 2011

Ze starego zeszytu: 13. Kotlety z jabłkami (wg węg. gazety "Nők Lapja")

ő ö é á ó ú í ü

8 kotletów wieprzowych cienko rozbijamy, posypujemy solą i przyprawami (grillfüszer - przyprawa do grilla). Układamy na dużym żaroodpornym półmisku lub brytfannie tak, aby się ze sobą nie stykały.

2 średnie jabłka obieramy, drobno kroimy i posypujemy nimi kotlety.Na to 20 dag cienko pokrojonych porów (tylko białe części), następnie mieszamy 5 dag startego sera, 3 dl śmietany z odrobiną curry i tym zalewamy mięso.

Nie dajemy tłuszczu, wystarczy śmietana. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy na średnim ogniu do miękkości. Do tego ryż na sypko lub ziemniaki purée.

 Smacznego!

Na niedzielny obiad

Autorem artykułu jest JURA ARONI



Wiadomo, niedzielny obiad powinien być i uroczystszy, i bardziej wykwintny. Sporządzamy zatem potrawy niezwykłe lub te, które rzadko goszczą na naszych stołach.

 Taki obiad pozwala również na nowo spojrzeć na surowce pozornie świetnie poznane i rozpracowane w kuchni. Przyjrzyjmy się poniższym przepisom: niby nie ma tu żadnych rewelacji, ale gdy skosztujemy... kto wie?

Wołowina z marchewką

Składniki:

Około 50 dag wołowiny na zrazy, 4 cebule, 1 kg marchwi, 2 łyżki mąki, olej, sól, pieprz, ewent. curry

Wykonanie:

Mięso umyć. Pokroić na zrazy, zbić, oprószyć solą i pieprzem, obtaczać w mące. Każdy kawałek podsmażyć na rozgrzanym oleju z obu stron, po czym podlać wodą i dusić pod przykryciem. Cebulę i marchew obrać, umyć i pokroić - cebulę w plasterki, a marchew w podłużne paski. Następnie wysypać na mięso, doprawić curry i dusić jeszcze ok. 30 minut. Podawać na półmisku zrazy i obok ułożoną marchewkę.

Zupa neapolitańska                       

Składniki:

Około 30 dag pręgi wołowej, duża porcja włoszczyzny, 4 łyżki startego sera żółtego (np. parmezanu), szklanka kwaśnej śmietany, łyżka masła, łyżka mąki, sól i pieprz do smaku, cienki makaron lub grzanki, natka pietruszki

Wykonanie:

Pręgę opłukać, włoszczyznę obrać i umyć, ugotować rosół. Rozgrzać masło, wsypać mąkę i dobrze wymieszać, trzymać chwilę na ogniu, uważając, by się nie zrumieniło. Dodać 3 łyżki sera i śmietanę, dobrze wymieszać i zagotować. Wlewać po trochu gorący rosół (ok. 1 litr), cały czas mieszając. Podawać na głębokich talerzach lub w filiżankach, z grzankami lub osobno ugotowanym makaronem, posypane resztą sera i natką pietruszki. 

---

http://polskiejadlo.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

wtorek, 12 lipca 2011

Ze starego zeszytu: 12. Pierś kurczaka z jabłkami (wg węg. gazety "Nők Lapja")

Pierś kurczaka dzielimy na 8 porcji, posypujemy przyprawami (grillfüszer - przyprawa do grilla), kładziemy na to 2-3 jabłka obrane i pokrojone na cząstki.

Mięso zwijamy i przykrywamy cieniutkimi paseczkami słoniny. Układamy w żaroodpornym naczyniu i wstawiamy do gorącego piekarnika. Przez 5 minut pieczemy na ostrym ogniu, potem na słabym ogniu, aż mięso będzie miękkie, a słonina zrumieniona.

Do tego purée z ziemniaków.

Smacznego!

Ze starego zeszytu: 11. Sos do spaghetti (Krzysztof Ch.)

Składniki:
- 1,0 kg dojrzałych pomidorów
- 0,5 kg wędzonego boczku
- 4 duże cebule
- 1 główka czosnku
- 1 mała ostra papryka lub pieprz turecki
- sól, pieprz
Pomidory poddusić z odrobiną wody i przetrzeć przez sito.
Drobno pokrojony boczek zesmażyć na skwarki, dodać drobno pokrojoną cebulę i zesmażyć na złoty kolor.
Dodajemy to do przetartych pomidorów wraz z papryką i czosnkiem (zmiażdżonym lub bardzo drobno posiekanym). Gotujemy ok.30 minut do konsystencji śmietany.

Przed gotowaniem makaronu na spaghetti do wody dodajemy łyżkę oleju (żeby się nie lepił). Makaronu nie hartujemy !

Smacznego!

Ciasto na pizzę oryginalne

       Ciasto na pizzę oryginalne

 PROPORCJE NA 1 PIZZĘ O ŚREDNICY OK. 30cm

 Składniki:

- 20 g drożdży

- 200 g mąki

- 125 ml letniej wody

- 1 łyżeczka cukru

- 1/2 łyżeczki soli

- 2 łyżki oleju lub oliwy 



1. Mąkę przesiać do miski, zrobić w niej niewielkie wgłębienie.

2. Do tego wgłębienia pokruszyć drożdże, posypać cukrem i zalać letnią wodą. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 30 minut.

3. Następnie dodać sól i oliwę. Wszystko wymieszać i wyrabiać ciasto tak długo, aż będzie elastyczne i będzie dobrze odchodzić od rąk i od miski. W razie, gdyby było zbyt rzadkie, można dosypać jeszcze trochę mąki.

4. Wyrobione ciasto znów przykryć i odstawić na kolejne 30 minu.

5. Po tym czasie, wyrośnięte ciasto, jescze raz zagnieść, rozwałkowac na opruszonej mąką stolnicy na okrągły placek. Można też od razu wylepić nim blaszkę. Blaszka powinna być cienko posmarowana olejem i opruszona mąką.

6. Na cieście rozsmarować sos, ułożyć ulubione składniki, posypać startym serem. PIEC W 220 STOPNIACH 20-25 MINUT.


Polecam, ciasto jest cienkie i mięciutkie, jest naprawdę bardzo smaczne:))

Muffinki z czekoladą - przepis na dobry początek



Muffinki z czekoladą

Czas: 35 minut

Ilość porcji: 12 sztuk muffinek


Składniki na 12 sztuk (śr 5 cm):
 
· 2 szklanki mąki

· 2/3 szklanki cukru

· 2 łyżeczki proszku do pieczenia

· 1 szklanka mleka

· 100 g masła (do roztopienia)

· 1 jajko

· czekolada (najlepiej trochę białej i mlecznej)

Przygotowuję wszystkie składniki. Masło (lub margarynę) rozpuszczam w rondelku i odstawiam by lekko przestygła. (LEPSZE Z MASŁEM!)

W jednej misce łączę składniki suche (mąka, proszek, cukier) w drugiej mokre (jajko, rozpuszczone masło, mleko). Następnie przesypuję suche do mokrych i mieszam. Nie musi być dokładnie, w muffinkach grudki są wskazane.

Czekoladę kroję na drobniejsze kawałki, mi wychodzi, że każdą kostkę na 4. I dodaję do ciasta, mieszam lekko.

Wlewam ciasto do papilotek, którymi wyłożyłam formę muffinkową. Wlewam do wysokości 2/3. Wstawiam do piecyka na 20 minut na 200 C.


Smacznego!



poniedziałek, 11 lipca 2011

Ze starego zeszytu: 10. Sałatka z kukurydzy I

Składniki:
- 2 puszki kukurydzy
- 1 mały słoik majonezu
- około 2 łyżek musztardy
- 3-4 główki dymki
- 2-3 parówki (nie gotować!)
- pęczek szczypiorku
- sól, pieprz, cząber, gałka

Kukurydzę dobrze odsączyć na sicie i wymieszać z pozostałymi składnikami.
Przygotować najlepiej na 1 godzinę przed podaniem.
Smacznego!

niedziela, 10 lipca 2011

Ze starego zeszytu: 9. Sałatka ze słodkiej kapusty

Składniki:
- ostry żółty ser - pokroić w niedużą kostkę
- kapusta słodka - drobno posiekać, posolić, odstawić
- ogórki (świeże), pomidory, rzodkiewki, jajka na twardo, parówki, koperek - pokroić
- majonez, ketchup (słodki lub ostry), musztarda - wymieszać z resztą

Smacznego!

sobota, 9 lipca 2011

Ze starego zeszytu: 8. Ryba z jabłkami

Składniki:
- ryba słodkowodna (leszcz, sandacz, karp) lub morska (najlepiej dorsz)
- jabłka
- tymianek, majeranek
- masło i smalec do smażenia
Jabłka pokroić w plastry, obtoczyć w majeranku, obsmażyć na maśle (uważać, żeby nie były za miękkie).
Rybę pokroić w dzwonka, obtoczyć w tymianku lub majeranku a potem w mące. Posypać solą, pieprzem, podsmażyć na smalcu.
Jabłka ułożyć w naczyniu żaroodpornym, na to rybę. Zapiekać pod przykryciem 15-30 minut.

Smacznego!

czwartek, 7 lipca 2011

Ze starego zeszytu: 7. Galuska (węg.:kluski)

Składniki:
- 2 jajka
- 0,5 kg mąki
- woda

Zrobić ciasto trochę gęściejsze niż na naleśniki.

Smacznego!

środa, 6 lipca 2011

Ze starego zeszytu: 6. Quiche - placek z kruchego ciasta

Składniki:- kruche ciasto
- 1 cebula
- 10-20 pieczarek
- 3-4 łyzki masła
- 4 jaja
- 3/4 szklanki śmietany
- 3/4 szklanki mleka
- 10 dag ostrego sera
- sól, pieprz, gałka muszkatołowa

Upiec ciasto z dodatkiem soli. Wyłożyć ciastem tortownicę, nakłuć i piec ok. 20 minut.
Masło roztopić na patelni, włożyć cebulę, pieczarki, usmażyć. Jaja roztrzepać i wymieszać wszystkie składniki. Wlać na ciasto w tortownicy i piec 30-40 minut.

Smacznego!

Quiche – (kuchnia francuska - rodzaj tarty) wypiekany placek z kruchego ciasta i warzywnego nadzienia zalanego masą jajeczno-śmietanową. Nadzienie może zawierać oprócz warzyw różne gatunki mięsa, sera oraz zioła i przyprawy. Najbardziej znana odmiana: quiche lorraine (placek lotaryński) zapiekany z boczkiem, szynką, tartym serem i sosem bolognese.

wtorek, 5 lipca 2011

Ze starego zeszytu: 5. Wieprzowina słodko-kwaśna (na 4-6 osób)

Składniki:
- 40 dag wieprzowiny (łopatka lub od szynki)
- 5 łyżek sosu sojowego (lub maggi 1:1 z wodą)
- 1 kompot ananasowy (mały słoik)
- 3 marchewki
- 2 pory
- 1/2 selera
- 8 pieczarek
- 1/2 kostki bulionu
- 2 jajka
- 4 łyżki oliwy
- 3 łyżki octu 3% (najlepiej winny lub jabłkowy)
- 2 łyżki cukru

Mięso (najlepiej zmrożone) kroimy w słupki i moczymy w sosie sojowym do 2 godzin. Smażymy 2-3 minuty na oleju. Odsączamy na sitku lub papierze. Na tym samym tłuszczu obsmażamy ananasa do zrumienienia i razem z mięsem układamy w rondlu. Następnie zrumieniamy na patelni 2 łyżki cukru - gdy zbrązowieje dolewamy wrzątku, aby powstał karmel. Na pustą patelnię wykładamy: marchewkę pokrojoną w plasterki, pory - w wąskie paski, seler - w słupki, pieczarki w plasterki. Dodajemy karmel, ocet, kostkę rosołową rozpuszczoną w kompocie ananasowym i dusimy 2-4 minut.

Następnie przekładamy wszystko do rondla z mięsem i ananasem. Podgrzewając dodajemy rozbite jajka szybko mieszając, aby nie dopuścić do ścięcia się żóltek.

Smacznego!

poniedziałek, 4 lipca 2011

Ze starego zeszytu: 4. Serpenyös csirke (węg.:Smażony kurczak)

Składniki:
- 1 kg kurczaka
- 0,5 kg młodych ziemniaków
- 1 pęczek dymki
- 1 pomidor
- 2-3 zielone papryki
- 2 łyżki oleju
- 2 ząbki czosnku
- papryka w proszku
- szczypta majeranku
- sól

Dymkę smażymy na oleju pod przykryciem, dodajemy paprykę w proszku i pociętego na nieduże kawałki kurczaka. Po kilku minutach dodajemy pokrojonego w cząstki pomidora i pokrojoną w krążki zieloną paprykę oraz czosnek, majeranek, sól.
Po kilkunastu minutach dodajemy pokrojone w dużą kostkę ziemniaki. Najpierw dusimy w sosie własnym, potem dodajemy trochę wody i dusimy do miękkości.

Do tego jakaś surówka o zdecydowanym smaku.

Smacznego!

niedziela, 3 lipca 2011

Ze starego zeszytu: 3. Surówka z papryki i owoców

Składniki:- 5-6 strąków łagodnej papryki
- 1 duże jabłko (najlepiej antonówka)
- 8-10 śliwek węgierek
- 1/2 pęczka drobnego szczypiorku
- 2 łyżki oliwy
- 2 łyżki soku z cytryny
- sól
- szczypta cukru
- zielona sałata (do przybrania)

Smacznego!

sobota, 2 lipca 2011

Ze starego zeszytu: 2. Borówki (na przetwory)

Składnik:
- 2,5 kg borówek
- 1,0 kg gruszek
- 1,5 kg cukru

Obrane gruszki wrzucić na syrop i obgotować. W tym czasie opłukać i sparzyć borówki.
Dodać borówki i gotować razem 20-30 minut. Gorące włożyć do słoików.

Smacznego!

piątek, 1 lipca 2011

Ze starego zeszytu: 1. Pizza

Ciasto:
- 2 szklanki mąki
- 2 dag drożdży
- 3-4 łyżki oleju
- woda
- sól, pieprz estragon, papryka

Dodatki:
- mała puszka koncentratu pomidorowego lub ketchup
- 30 dag pieczarek
- 30 dag parówek albo mięso
- 1 cebula
- 30 dag żółtego sera

Wyrobić w małej miseczce ciasto (musi być lepkie). Nasmarować tortownicę olejem. Ręką oblaną olejem ułożyć ciasto w tortownicy i uklepać. Na brzegach zrobić rant z ciasta.

Na wierzch wyłożyć koncentrat. Posypać 1/3 ilości żóltego sera utartego na grubej tarce. Wyłożyć wędlinę, pieczarki z cebulą, przekładać serem.
Można dodać wędzonego boczku pokrojonego w plastry - będzie pikantniejsze.
Na wierzch wysypać resztę sera.

Dodać przyprawy: sól, pieprz estragon, papryka. Piec ok. 50 minut.

Smacznego!